Ryszard Kapuściński 15.rocznica śmierci
◖Biografia Ryszarda Kapuścińskiego, swego czasu, wywołała bardzo duże kontrowersje. Artur Domosławski zarzucał Kapuścińskiemu liczne nieścisłości, błędy merytoryczne i luźne traktowanie faktografii w wielu spośród jego najważniejszych prac.
❞ Pᴏᴄɪᴇsᴢᴀᴍ sɪᴇ̨, ᴢ̇ᴇ ᴛᴏ, ᴄᴏ Rʏsᴢᴀʀᴅ Kᴀᴘᴜśᴄɪɴ́sᴋɪ ᴘᴏᴢᴏsᴛᴀᴡɪᴌ, ᴏᴋᴀᴢ̇ᴇ sɪᴇ̨ ᴛʀᴡᴀʟsᴢᴇ ᴏᴅ sᴇɴsᴀᴄʏᴊɴʏᴄʜ "ᴏᴅᴋʀʏᴄ́" ᴘᴏśᴍɪᴇʀᴛɴʏᴄʜ. A ᴘᴀᴍɪᴇ̨ᴄ́ ᴏ ɴɪᴍ, ᴊᴀᴋᴏ ᴄᴢᴌᴏᴡɪᴇᴋᴜ ᴘɪᴇ̨ᴋɴʏᴍ ᴘʀᴢᴇᴄʜᴏᴡᴀᴊᴀ̨ ᴊᴇɢᴏ ᴘʀᴢʏᴊᴀᴄɪᴇʟᴇ.
◖Zgadzając się i nawiązując do powyższych słów ks. Adama Bonieckiego, z okazji 15. rocznicy śmierci, w wielkim skrócie przypominamy sylwetkę „cesarza reportażu”.
◖Urodził się w 1932 roku w Pińsku na Polesiu (obecnie Białoruś).
◖Jego życie to wieczna wędrówka – najpierw tułaczka wojenna, potem wyprawy reporterskie.
◖Jako 7.latek, w 1939 roku, wraca z matką na rodzinne Polesie i przeżywa okupację radziecką w warunkach strachu i głodu. Mariusz Szczygieł pisał: ,,Kapuściński przyznał kiedyś, że dlatego tak chętnie przebywa w biednych krajach, bo mają w sobie coś z Polesia”.
◖Przed maturą, w 1949 roku, zadebiutował w roli poety w tygodniku „Dziś i Jutro”.
◖W październiku 1950 roku rozpoczyna studia na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, potem zmienia kierunek na historię.
◖W 1952 roku, 20.letni Ryszard ożenił się z Alicją Mielczarek, studentką medycyny. Po roku na świat przychodzi ich córka Zofia.
◖Rok 1955 był dla Ryszarda przełomowy. Napisał artykuł „To też jest prawda o Nowej Hucie”. Był to odważny i krytyczny reportaż o warunkach życia robotników. Publikacja wywołała spory atak na autora. Szybko przekonuje się, że „pisanie to ryzyko”. Kilka dni ukrywa się w domach robotników.
◖Prawdziwą sławę przynoszą mu jednak relacje z ogarniętego wojną domową Konga w 1958 roku. Podróż do Afryki prawdziwie rozbudziła jego zamiłowania reporterskie. Wszędzie tam , gdzie działo się dużo, był Kapuściński. Potrafił w doskonały sposób przewidzieć to, co ma się wydarzyć. Ta zdolność wynikała z doskonałej znajomości i rozeznania w sprawach Afryki.
◖Był wszędzie tam, gdzie inni bali się być. Już wtedy mówił o sobie, że pisze tylko o tym , co osobiście widział i przeżył. Często ryzykował własnym życiem i zdrowiem.
◖W 1968 roku powraca do kraju na rehabilitację po malarycznym zapaleniu opon mózgowych i gruźlicy. Jednak okres „reporterskiego oddechu” nie trwał długo. Już w 1993 wydaje 𝐈𝐦𝐩𝐞𝐫𝐢𝐮𝐦, będącym relacją z podróży po byłych południowych republikach ZSRR. Książka doskonale opisuje współczesną Rosję. Przedstawia Gruzję, Afganistan, Kirgizję i inne republiki południowe, jako kraje o bogatej kulturze i tradycji.
◖W l.80 z reportera staje się publicystą, pisarzem, poetą i myślicielem. Wyrazem tego jest zbiór wierszy 𝐍𝐨𝐭𝐞𝐬 (1986) oraz 𝐋𝐚𝐩𝐢𝐝𝐚𝐫𝐢𝐮𝐦 (1990) – cykl aforyzmów i refleksji nad życiem.
◖Zawsze otwarty na reporterską przygodę, podnosi reportaż do rangi gatunku literackiego, a nie gazetowej informacji.
◖Był bacznym obserwatorem świata. Świadkiem 27. światowych rewolucji.
◖Ryszard Kapuściński zmarł 23. stycznia 2007 roku na zawał serca. Miał 74. lata.
▻ Ciekawostki:
Ryszard Kapuściński był ojcem chrzestnym popularnej dziś Magdy Gessler.
Od 2010 Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego wyróżniane są najlepsze książki reporterskie.
W 2010 na warszawskim Polu Mokotowskim otwarto ścieżkę edukacyjną szlakiem Ryszarda Kapuścińskiego. Przebiega m.in. koło jego dawnego warszawskiego domu.
▻ źródło:
https://kapuscinski.info/zyciorys/
.
Komentarze
Prześlij komentarz