110. rocznica urodzin Alfreda Szklarskiego

 

Z Chicago do Katowic...

„Wymyślam książki, które sam chciałem czytać w dzieciństwie”.

Szklarski urodził się 21. stycznia 1912 roku w Chicago, dokąd wyemigrowali przed I wojną światową jego rodzice. Przez całe życie zachował podwójne, polsko-amerykańskie obywatelstwo.

Pisał pod pseudonimami – Alfred Bronowski, Fred Garland i Aleksander Gruda.

W czasie studiów poznał swoją przyszłą żonę Krystynę, którą poślubił 1 września 1939 w Warszawie.

Od sierpnia 1944 roku walczył w Armii Krajowej, brał udział w Powstaniu Warszawskim jako strzelec ochotnik. Po upadku powstania przeniósł się do Krakowa, a od lutego 1945 roku mieszkał w Katowicach.

Po wojnie był sądzony za publikacje w proniemieckich pismach i skazany w pokazowym procesie na karę 8 lat więzienia. Został zwolniony na mocy amnestii w 1953 roku.

Był znanym prozaikiem i autorem powieści dla młodzieży, który zadebiutował w 1946 roku powieścią sensacyjną „Gorący ślad”. Następnie wydał kilka książek o tematyce współczesnej: „Trzy siostry”, „Błędne ognie”, „Nie czekaj na mnie”, „Szary cień”.

Rok 1948 był rokiem przełomowym. Właśnie wtedy po raz pierwszy opublikował powieść podróżniczo-przygodową dla młodzieży „Tomek w tarapatach”. Dziewięć lat później rozpoczęto druk całego cyklu o przygodach Tomka Wilamowskiego. Do dnia dzisiejszego wszystkie powieści o przygodach młodego Polaka i  jego przyjaciół, cieszą się ogromną popularnością.

Powieści te charakteryzują się przede wszystkim egzotyką miejsc akcji. Różne kontynenty oraz niezwykłe losy bohaterów zwiększają poczytność tych książek. Dodatkowym atutem są niewątpliwie elementy patriotyczne i nawiązania do historii Polski.

Szklarski zasłynął także z innego cyklu. Była to trylogia o Indianach i zdobywcach Dzikiego Zachodu. Cykl ten składa się z trzech części: „Orle pióra”, „Przekleństwo złota”, „Ostatnia walka Dakotów”.

Duże zainteresowanie zyskała jego powieść fantastycznonaukowa - „Sobowtór profesora Rawy”, która popularyzuje osiągnięcia cybernetyki. Akcja książki rozgrywa się za czasów PRL-u w Katowicach.

Alfred Szklarski był laureatem wielu nagród. W 1971 roku otrzymał Order Uśmiechu, a w 1973 oraz 1987 r. zdobył Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla młodzieży.

Pośmiertnie ukazała się jego książka „Tomek w grobowcach faraonów”, dokończona przez księdza Adama Zelgę na podstawie notatek pozostawionych przez autora.

Zmarł w Katowicach w wieku 80.lat.

Źródło:
Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej/  Zakład Narodowy im. Ossolińskich 2002

Książki Alfreda Szklarskiego dostępne w #bibliotekanawajdy

https://opac.mbp.katowice.pl/search/description?q=%22szklarski+alfred+%281912-1992%29%22&index=1&f2%5B0%5D=19&s=title_asc

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka