Utalentowany, wszechstronny, "poeta przeklęty", ofiara nietolerancji obyczajowej, skazany za praktyki homoseksualne na dwa lata ciężkich robót. Autor 𝗣𝗼𝗿𝘁𝗿𝗲𝘁𝘂 𝗗𝗼𝗿𝗶𝗮𝗻𝗮 𝗚𝗿𝗮𝘆𝗮, gdzie zło wydaje się tajemnicze, fascynujące i nieprzeniknione. Utwór początkowo nie zyskał pozytywnych opinii. Widziany był jako perwersyjny i niemoralny, dziś odbierany jest jako wielkie dzieło światowej literatury.
 
𝗢𝘀𝗰𝗮𝗿 𝗪𝗶𝗹𝗱𝗲 urodził się 16 października 1854 roku w Irlandii.
Oscar był przeciwieństwem tego, czego po synu mógł oczekiwać ojciec. Chłopak kompletnie nie odnajdywał się w świecie, do którego żyć niejako zmuszał go jego tata.
Chłopak bardziej wdał się w matkę-poetkę. Czuł w sobie potrzebę tworzenia, nie patrzył na świat poprzez z góry narzucone wzorce i szablony. Był wolną duszą, nie zamierzał podporządkowywać się i szufladkować.
 
Można nazwać go marzycielem, który nie przejmował się tym, że żyje w odosobnieniu swoich myśli, zdań, filozofii. Nie miał kolegów, z którymi mógłby podzielić się swoimi opiniami na temat przeczytanych dzieł. Był za to obiektem kpin, jak to zwykle bywa, gdy odmienność jest nieakceptowana i dziwna.
 
Oscar Wilde od młodości otaczał się mężczyznami o silnej osobowości. Przez jednego z nich, Bosiego (Alfreda Douglasa), trafił do więzienia, gdzie napisał swoje słynne 𝗗𝗲 𝗣𝗿𝗼𝗳𝘂𝗻𝗱𝗶𝘀:
 
„̲D̲o̲c̲e̲ń̲,̲ b̲o̲ C̲i̲ s̲i̲ę̲ n̲i̲e̲ n̲a̲l̲e̲ż̲a̲ł̲o̲.̲ D̲o̲s̲t̲a̲ł̲e̲ś̲,̲ b̲o̲ m̲i̲ł̲o̲ś̲ć̲ t̲o̲ n̲i̲e̲ j̲e̲s̲t̲ c̲o̲ś̲ z̲a̲ c̲o̲ś̲ i̲ n̲i̲e̲ s̲z̲u̲k̲a̲ s̲w̲e̲g̲o̲.̲ C̲i̲e̲s̲z̲y̲ s̲i̲ę̲,̲ ż̲e̲ m̲o̲ż̲e̲ k̲o̲c̲h̲a̲ć̲,̲ t̲a̲k̲ j̲a̲k̲ m̲y̲ś̲l̲e̲n̲i̲e̲,̲ k̲i̲e̲d̲y̲ m̲o̲ż̲e̲ m̲y̲ś̲l̲e̲ć̲.̲ T̲y̲l̲e̲ c̲h̲c̲e̲ m̲i̲ł̲o̲ś̲ć̲ i̲ n̲i̲c̲z̲e̲g̲o̲ w̲i̲ę̲c̲e̲j̲"̲.̲
 
Kochał Bosiego, ale miłość ta była toksyczna.
 
Poeta żył, nie dbając o przyszłość. Ostatnie lata spędził w barach, gdzie mówił o dobrych czasach. O starych historiach, których słuchali jedynie studenci.
Zmarł w osamotnieniu, w wieku 46 lat.
 
źródła:
▼▼▼
Literatura powszechna/ Jan Tomkowski, Print Shops Prego 1995
Król Życia/ Jan Parandowski, Czytelnik 1971 
 

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka