110 lat temu urodził się autor przygód o Rumcajsie i Makowej Panience

Makowa Panienka/ Vaclav Ćtvrtek, il. Gabriela Dubska, Wydawnictwo Grafag
Wiek: 6+

Vaclav Ćtvrtek  to, używany od 1946 roku, pseudonim Vaclava Cafoureka. Oficjalnie zmienił nazwisko w 1959 roku. Czeski pisarz, autor dobranocek i książek dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. Urodził się w Pradze, lecz dziecięce lata spędził u dziadka w Jićinie. W mieście tym osadził swojego najbardziej znanego bohatera. Mowa tu oczywiście o… któż go nie zna?! Rozbójniku Rumcajsie i jego rodzinie.

Po zakończeniu I wojny światowej zamieszkał w Pradze, gdzie ukończył szkołę średnią. Studiował prawo, ale nie skończył studiów. Podczas II wojny światowej pracował jako urzędnik finansowy. Wtedy powstały też jego pierwsze powieści dla dorosłych. Lecz po wojnie poświęcił się pisaniu głównie dla dzieci.

Każda jego bajka posiada wyjątkowe baśniowe tło. Rusałki, wodniki, (Żwirek i Muchomorek), mówiące zwierzęta to wyraziste postacie stojące zarówno po stronie dobra i zła. Często humor w utworach przybiera cechy groteski.  Autor poleca też ludową mądrość dobrych bohaterów – gajowego Chrobotka, Rumcajsa, który zawsze wygrywa ze złośliwością złych postaci, pana Kępaka czy Księcia Pana i jego żony.

Uroczą bajką jest „Makowa Panienka”, odpowiednik księżniczki w czerwonej sukience, która nie mieszka w pałacu, lecz pląsa po makowym polu. Tu przeżywa przygody i poznaje ciekawe stworzenia.  Pływa po stawie, rozmawia z kwiatami… choć jeden o nazwie grążel więzi ją, zamykając swoje płatki. Z opresji ratuje Panienkę Motyl Emanuel, który towarzyszy i pomaga w wielu sytuacjach. Jest nawet zazdrosny o Ibrahima, tropikalnego motyla… Jednak to on, Emanuel, zawsze jest w pogotowiu, by nieść pomoc i udzielać cennych rad. Żaden Kos, Świetlik, Oset, wiewiórka Baśka, czy pająk Karkoszka nie przestraszą dzielnego Motyla. 

 
A o błękitno-dzwonkowej kapeli… i o zagubionym Kryjkciuku, dowiecie się sami czytając bajkę. Książka zawiera bardzo wdzięczne, barwne ilustracje.

Bajki Vaclava Ćtvrtka osiągnęły wielki sukces dzięki filmom animowanym powstałym według jego tekstów. Pierwszy odcinek Makowej Panienki obejrzano 21 grudnia 1972 roku. W Polsce można było oglądać już od czerwca 1976 roku.

Bajkę o Rumcajsie wyświetlano w ponad 30 krajach.

Polecam
Bernadeta


Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka