Pax/ Sara Pennypacker, Wydawnictwo IUVI
Książka Roku 2016 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać
Wiek: 12+

 „Już zawsze będziesz odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”. To pierwsze słowa, które nasuwają się po przeczytaniu „Paxa” S. Pennypacker. Bo „Pax” to książka, która opowiada o niesamowitej przyjaźni między zwierzęciem a człowiekiem. O przyjaźni trudnej, wymagającej poświęceń, wystawionej na ciężką próbę. Czy chłopcu i jego liskowi uda się przetrwać rozłąkę?

 „Pax” to wspaniała, ponadczasowa powieść, która porwie niejednego czytelnika. Opowiada historię dwunastoletniego chłopca Petera i jego liska Paxa. Zbliża się wojna i główny bohater zostaje zmuszony przez swojego ojca, zaciągniętego do wojska, do porzucenia zwierzęcia w lesie. Od tego momentu Peter ma przebywać u dziadka. Bohater nie może się z tym pogodzić i za wszelką cenę chce odnaleźć Paxa. Zarówno lisek jak i jego chłopiec, podczas swojej podróży pokonują wiele przeszkód i odkrywają niejedną prawdę o sobie samych. Czy nastolatkowi uda się pokonać 500 km by odnaleźć swojego przyjaciela? Czy lisowi uda się przetrwać na wolności?

 Moment, w którym lis zostaje porzucony, można odczytać jako symboliczny początek wojny. Bo 'pax' po łacinie oznacza 'pokój'. Pokój, który został przerwany. Autorka pokazuje brutalność wojny i jej skutki – dla świata, dla ludzi i dla zwierząt. Prędzej czy później przeszłość dopadnie każdego, kto brał udział w wojnie. Jej demony będą towarzyszyć bohaterom jeszcze przez wiele lat, a nie raz do końca życia. Sara Pennypacker, na przykładzie bohaterki Voli, byłej sanitariuszki pomagającej Peterowi, bardzo obrazowo opisała zespół stresu pourazowego. Autorka uświadamia czytelnikowi, że na urazy psychiczne narażone są również zwierzęta. Wojna nie wybiera...

 W książce mamy naprzemienną narrację – raz czytamy opowieść z punktu widzenia Petera, raz oczami lisa. Sprawia to, że osoba czytająca książkę jest wciągnięta w wir wydarzeń od pierwszej strony. „Pax” to historia nie tylko o silnej więzi łączącej chłopca i lisa. To opowieść o stracie, dzikiej przyrodzie i wolności. To historia o poszukiwaniu sensu w sytuacjach, które dotykają bohaterów książki. To godzenie się z własnym przeznaczeniem - nie zawsze takim, jakim byśmy chcieli. Podążając śladami bohaterów, przyglądamy się sprawom niezwykle trudnym ale i ważnym – na pierwszy plan wysuwa się miłość, przyjaźń, strach i cierpienie. Ważnym elementem w książce jest oddanie głosu zwierzętom mieszkającym w lesie i przedstawienie wydarzeń z ich puntu widzenia. Dzięki temu młody czytelnik zostaje uwrażliwiony na los żyjących obok zwierząt.

 Na pewno nie jest to książka łatwa ze względu na poruszaną w niej tematykę. Z jednej strony mamy wojnę i strach, a z drugiej miłość, przywiązanie, przyjaźń (głównie tą międzygatunkową). Bohaterowie książki często ukrywają swoje motywacje, uczucia i emocje, których musimy się domyślać. Wielowątkowość, dynamiczna i wartka akcja sprawiają, że książkę czyta się szybko i, mimo poruszanych tematów, przyjemnie. Podczas lektury warto również zwrócić uwagę na ilustracje Jon'a Klassena zawarte w książce. Idealnie oddają nastrój całej historii oraz uzupełniają zawarte w niej treści.

 O „Paxie” można by pisać (i rozmawiać) godzinami. Książka zawiera wiele wartościowych prawd. Autorka w sposób delikatny ale świadomy mówi o tematach, które z jednej strony są tak odległe, z drugiej natomiast są nam bardzo bliskie.

 Polecam i zachęcam do przeczytania,
Malina


Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka