6 marca swoje 95. urodziny świętowałby Gabriel José de la Concordia García Márquez.

Światową sławę przyniosły mu przede wszystkim dwie powieści: Sto lat samotności oraz Miłość w czasach zarazy, jak również uhonorowanie pisarza w 1982 roku literacką Nagrodą Nobla.

Marquez jest także autorem opowiadań, felietonów i reportaży.

Szczególne znaczenie w twórczości pisarza ma jego miejsce urodzenia – w bananowym porcie Aracataca leżącym na wybrzeżu Kolumbii ujawniały się wpływy karaibskie. I to właśnie ta przynależność do Karaibów, jak również babcia – Tranquilina Iguarán Cotes – i jej opowieści opierające się na tamtejszym folklorze uczyniły z Marquez’a mistrza tzw. realizmu magicznego. Polega on na szczególnym łączeniu wydarzeń realistycznych z magią, fantastyką, zdarzeniami nadprzyrodzonymi.

Ci, którzy mnie znali w wieku czterech lat, mówią, że byłem blady i zamknięty w sobie, a odzywałem się tylko po to, żeby pleść androny. Moje opowieści były jednak w dużej części zwykłymi fragmentami codziennego życia; dodawałem im tylko atrakcyjności pewnymi fantastycznymi szczegółami, żeby dorośli zwrócili na mnie uwagę.

Życie jest opowieścią/ Gabriel Garcia Marquez, MUZA 2004 

Powieść Sto lat samotności – uznawana za sztandarowe dzieło realizmu magicznego – powstawała 18 miesięcy. Opowiadała ona o burzliwych losach wielopokoleniowej rodziny Buendia  związanej z osadą Macondo. Historie przedstawicieli rodu – naznaczonego nieszczęściem i skazą kazirodczą – łączyły problemy polityczne Ameryki Łacińskiej z wielkimi namiętnościami, realizm krajobrazu z magią, zniszczenie i śmierć z siłą i długim trwaniem seniorki rodu.

Osobne miejsce w twórczości Marquez’a zajmuje powieść Miłość w czasach zarazy – uznawana za jedną z najpiękniejszych książek o miłości. Różne odcienie uczuć, perypetie kochanków, których związek triumfuje po latach, układają się w liryczną , ale zaprawioną humorem apoteozę miłości jako siły pokonującej wszelkie przeszkody.

Ciężko chory  Marquez opublikował list pożegnalny – rodzaj podsumowania życia, wyraz poglądów i płynących z serca nakazów, które – według pisarza – mogą zmienić nasz świat.

Zmarł w wieku 87. lat.

➥ źródło: 101 najsławniejszych pisarzy w dziejach Polski i świata/ [praca zbiorowa], Videograf II 2009

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka