Myriam Sayalero BAŚNIE, KTÓRYCH NIE CZYTANO DZIEWCZYNKOM
Baśnie, których nie czytano dziewczynkom/ Myriam Sayalero,
Wyd. Dwukropek 2019
Literatura hiszpańska – dla dzieci i młodzieży
Pamiętam baśnie swojego dzieciństwa, w których kluczowe role odgrywali mężczyźni: król, królewicz, książęta. Byli wielcy, dzielni i poszukujący pięknej żony.
W książce, którą polecam jest odwrotnie. Tu kobiety, małe i dorosłe, są ukazane jako silne, sprytne inteligentne. To one pomagają wybawić mężczyzn z opresji. Doskonale radzą sobie w trudnych sytuacjach i podejmują słuszne decyzje.
Ten zbiór piętnastu baśni ludowych, wywodzących się między innymi z tradycji hiszpańskiej, niemieckiej, arabskiej, francuskiej, południowoafrykańskiej… osadzony w odmiennych kulturach, łączy postać głównej bohaterki – kobiety.
Czytamy o mądrej i sprawiedliwej królowej Śnieżyczce, która miała odwagę zadrwić z diabła, czy Walecznej Dziewczynie, która w przebraniu chłopca poszła na wojnę.
Ciekawie przedstawiono pomysłową i zaradną Katarzynę Łupiącą Orzechy i jej walkę o uratowanie i odczarowanie przyrodniej siostry, która mogła stać się jej rywalką w drodze do zdobycia męża.
Podziwiamy sprawiedliwość królowej Aristeary w baśni o Słowiku w meczecie, oraz cierpliwość Gęsiareczki, która potrafiła zawalczyć o własną przyszłość.
W baśniach przewija się niesamowita magia i cudowna atmosfera. Każda z nich czegoś uczy i daje nam wiele przykładów dobroci. Opowiada o wolności wyborów, przekonań i czynów.
Temat kobiet dążących do niezależności jest dziś bardzo aktualny i ważny. Dlatego baśnie zachwycają aktualnością i mądrością, a bohaterki inteligencją i bystrością umysłu.
Na uwagę zasługują interesujące, poprzedzające każdy rozdział ilustracje, autorstwa Mikołaja Rejsy. Są oszczędne w treści i zaskakujące, wprowadzają i zachęcają czytelnika do poznania kolejnych baśni.
Polecam zbiór baśni nie tylko dziewczynkom, ale każdemu w
dowolnym wieku.
Bernadeta
Komentarze
Prześlij komentarz