Władysław Stanisław Reymont 155. rocznica urodzin
I kolejna majowa postać…
Władysław Stanisław Reymont. Dzisiaj świętowałby 155. urodziny!
W młodości był czeladnikiem krawieckim, aktorem w wędrownym teatrze, pomocnikiem dróżnika na stacji kolejowej, nowicjuszem w klasztorze Paulinów na Jasnej Górze, występował też jako medium w seansach spirytystycznych… Nie zrażając się przeciwnościami losu, uparcie pisał. Za powieść Chłopi, nad którą pracował w sumie 12 lat, otrzymał Nagrodę Nobla.
Jego życie osobiste było skomplikowane; w liście do brata wyznał, że „zaplątał się w najrozmaitsze, jedne głupsze od drugich, hece z kobietami”. Dzięki kontaktom z okultystami kilkakrotnie wyjeżdżał za granicę, przez dłuższy czas przebywał w Paryżu.
W 1897 roku podpisał z Tygodnikiem Ilustrowanym umowę na druk powieści Chłopi. Jesienią 1901 roku, przeglądając gotowy już rękopis, niezadowolony ze swego dzieła, podarł je i częściowo spalił.
Zrozumcie – pisał do przyjaciół – co to za pewnego rodzaju męczeństwo (…) nie skrzywić się i zabrać na nowo do jej napisania! Albo dojrzałem, albo zgłupiałem.
Ukończona ostatecznie osiem lat później powieść okazała się arcydziełem.
Reymont, pracując nad Chłopami, na całe tygodnie zamykał się w domu – palił papierosy, pił kawę i nikogo nie przyjmował. Gdy ukończył opis wesela Jagny i Boryny, był tak wyczerpany, że wezwano lekarza.
Co pan najlepszego znów zrobił? – zapytał zaskoczony doktor (…)
Tańczyłem. Trzy dni tańczyłem na chłopskim weselu.
Drugi z kolei (po Sienkiewiczu) polski laureat Nagrody Nobla nie miał nawet matury. Wszystko zawdzięczał własnej wytrwałości i talentowi. Legendarna była jego spostrzegawczość i niemal fotograficzna pamięć wzrokowa.
Jedyną jego żoną była Aurelia Szabłowska, która pozostawała w separacji ze swoim mężem. Unieważnienie jej małżeństwa kosztowało majątek i trwało sześć lat. Reymontowie nie mieli dzieci. Pani Aurelia przeżyła męża o dwadzieścia lat.
Władysław Stanisław Reymont zmarł w warszawskim mieszkaniu,
w wieku 58.lat.
Jego grób na Cmentarzu Powązkowskim zapoczątkował Aleję Zasłużonych. Jego
serce, w urnie, znajduje się w kościele św. Krzyża w Warszawie.
Źródło:
Pisarze i poeci/ praca zbiorowa, Podsiedlik-Raniowski i Spółka 1998
Sławni Polacy
Komentarze
Prześlij komentarz