Henryk Sienkiewicz 176. rocznica urodzin

 

 Dzisiaj Henryk Sienkiewicz skończyłby 176 lat!

Żaden polski powieściopisarz nie osiągnął takiej popularności. Jego książki podbijają czytelników niezależnie od wykształcenia czy poglądów politycznych, a stworzone przez niego postacie weszły do panteonu bohaterów narodowych. Tylko w roku jego śmierci sprzedano w USA dwa miliony egzemplarzy powieści QUO VADIS, za którą otrzymał Nagrodę Nobla.

Stworzonych przez pisarza bohaterów: Skrzetuskiego, Zagłobę Wołodyjowskiego traktowano jak żywych ludzi i zasypywano pisarza listami, błagając np., by nie uśmiercał pana Michała.

Urodził się 5 maja w Woli Okrzejskiej na Podlasiu.

W życiu Sienkiewicza było aż pięć Marii – pierwsza pod naciskiem rodziców zerwała zaręczyny z 28. letnim, początkującym literatem. Druga – Maria Szetkiewiczówna – ukochana żona, zmarła na gruźlicę zaledwie po czterech latach małżeństwa, urodziwszy rok po roku synka i córeczkę. Wiele rozdziałów trylogii powstało dosłownie przy jej łóżku, w różnych uzdrowiskach europejskich. Dwójką maleńkich dzieci zaopiekowali się teściowie, a Sienkiewicz prowadził odtąd życie wędrowne.

Z trzecią, 19.letnią Marią Wołodkiewiczówną, pisarz ożenił się mając prawie 50 lat i szybko się rozwiódł. Romantyczna znajomość z Marią Radziejowską nie zakończyła się ślubem. Po raz trzeci 58.letni Sienkiewicz ożenił się ze swoją daleką kuzynką, Marią Babską, która podobno już wiele lat wcześniej była w nim zakochana.

Pierwszą wielką przygodą Sienkiewicza (miał wtedy 30 lat) była wyprawa do Ameryki w towarzystwie Heleny Modrzejewskiej. Kilkanaście lat później pisarz wyprawił się na safari do Zanzibaru, skąd z dumą donosił o swoim polowaniu na hipopotamy. W poznanych wówczas realiach afrykańskich osadził akcję W pustyni i w puszczy.

Ostatnie lata życia pisarz poświęcił działalności w komitecie pomocy ofiarom I wojny światowej w Vevey w Szwajcarii, gdzie zmarł w wieku 70.lat.

Źródło:
Pisarze i poeci/ praca zbiorowa, Podsiedlik-Raniowski i Spółka 1998
Sławni Polacy

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka