Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci

#znajdzieszmniewbibliotece
#tydzieńbibliotek2021
#DyskusyjnyKlubKsiążkidlaDzieci

Niewidzialne lustro: powieść dla dzieci i nie tylko/ Milorad Pavić, Wydawnictwo Philip Wilson
Literatura serbska
Wiek: 9+

Zabiorę Was dziś w cudowną podróż, która kończy się rozwiązaniem pewnej tajemniczej zagadki… Zachęcam do przeczytania tej lektury.

Książka zbudowana jest w ciekawy sposób. Zawiera dwa opowiadania. Pierwsze dla dziewczynek: Niewidzialne lustro, drugie dla chłopców: Kolorowy chleb. W obu częściach główni bohaterowie prowadzą intensywne poszukiwania.

No to zaczynamy!

Róża Bieguska wyrusza w poszukiwanie niewidzialnego lustra. Zaczyna niezwykłą podróż po świecie. Z każdej wyprawy przesyła swojej przyjaciółce Azalijce pocztówkę, pisaną piękną kaligrafią, z opisem zwiedzanego miejsca. Nie zapomina też o drobnym podarunku. Przyznacie, że to miłe?

Ciekawi jesteście jakie części świata odwiedziła? Jest ich bardzo wiele. Egipt i przesłany olejek lotosowy, Wiedeń i słynne czekoladki oraz pocztówka z Mozartem, czy Paryż z wieżą Eiffla.

Poznała, lecz nie osobiście, historyczne postacie Szekspira, Leonarda da Vinci i ich dzieła. W Watykanie zwiedziła pałac ozdobiony przez Michała Anioła. W Moskwie opowiadano jej o Dostojewskim. Podziwiała Wenecję, Jerozolimę i Ateny.

Czy wiecie kim był Budda? Róża dowiedziała się o nim w Indiach. Przesłała nawet przyjaciółce sztuczny pieprzyk na czoło.

Czy Azalijka otrzymała pocztówki i prezenty? Powiem w tajemnicy, że nie. A dlaczego… dowiecie się sami czytając książkę. Kto stał się adresatem pięknych pocztówek?

 Być może Azalijka znała historię lustra, które należało do jej prababci i które po niej odziedziczyła. Lecz czy mogła się w nim przeglądać?

Przejdźmy więc do opowiadania dla chłopców.

Tu bohaterem jest Eugeniusz, który odkrywa nową historię. Jaką rolę spełnił znaleziony przez Eugeniusza srebrny klucz z trzonkiem w kształcie grzebienia? Do kogo należał?

Dlaczego kolorowy chleb przyniósł rodzinie oprócz szczęścia, wielkie kłopoty. Pradziadek Eugeniusza posądzony został o kradzież przepisu. Dlaczego srebrny klucz znalazł się w „kolorowym chlebie”?

Chłopiec poznaje tajemniczego przyjaciela z przyszłości. To dosyć skomplikowane, ale warto przeczytać co miał do powiedzenia Tomek żyjący w XXIII wieku. W jakim mieszkał domu i czym zajmował się jego ojciec. Myślę, że Was troszkę zaintrygowałam…

Jak łączą się opowiadania? Tajemnice niewidzialnego lustra i srebrnego klucza? Historie czytane z dwóch stron „spotykają się” w środku książki. Czy wyjaśnią nam wszystkie zagadki? Przekonajcie się sami.

Uwagę zwracają kolorowe, wykonane na kredowym papierze ilustracje. To one przenoszą nas w daleki świat i opisują miejsca, odwiedzane przez bohaterów książki.

Główna idea powieści zawarta jest w słowach bohaterki Róży Bieguski:  „Jeżeli czegoś wytrwale szukasz, znajdziesz, choćby to nie istniało. Ale upragniona rzecz, którą w końcu zdobędziesz, nigdy nie będzie taka, jak w twoich marzeniach”.

Dopowiedzmy sobie sami –  „Najważniejsze jest szukanie”, stanowi ono sens istnienia, dzięki niemu zdobywamy wiedzę, doświadczenie, doznajemy radości, a czasem niepowodzeń.

Lektura umożliwia obcowanie z literaturą, sztuką. Jest intelektualną przygodą dzięki licznym literackim i filozoficznym aluzjom.

Moi drodzy Klubowicze.

Poszukajcie w domu przedmiotów „z duszą”, niezwykłych, posiadających swoją historię.
Może warto ją odkryć na nowo!!!

Do miłego zobaczenia
Bernadeta, moderatorka

 

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka