Amelie Nothomb, Uderz się w serce

Bernadeta poleca...

Uderz się w serce/ Amelie Nothomb, Wydawnictwo Literackie
Literatura francuska
 
Marie lubi swoje imię i jest przekonana o swojej wyższości. Dziewczyna o wyjątkowej urodzie, zapatrzona w siebie, rozkoszująca się uwielbieniem mężczyzn. Jej plany na życie nie są oczywiste, lecz wie, że czeka ją coś niesamowitego.
Niechciana ciąża i szybki ślub z równie przystojnym chłopcem, zmieniają wszystko. Córka o imieniu Diane odbiera kobiecie całą uwagę, jaką poświęcali jej niedawno znajomi. Młoda matka staje się chorobliwie zazdrosna o córkę. Zazdrość uniemożliwia Marie okazywanie czułości i miłości. Narasta niechęć w sprawowaniu opieki nad niemowlęciem. Diane otoczona jest tylko miłością ojca i dziadków.
 
Tymczasem narodziny rodzeństwa Nicolasa i Celii zmieniają podejście Marie do macierzyństwa. Staje się nadopiekuńcza i nadmierne okazuje im miłość, sprawiając tym Diane ból. Dziewczyna nie znajduje miejsca w matczynym sercu, postanawia opuścić dom rodzinny i zamieszkać u dziadków. 
 
„Czy na miłość matki trzeba sobie zasłużyć? Dlaczego jedne dzieci otrzymują więcej miłości niż inne?”.
 
Zmarnowane dzieciństwo zdaje się odejść w niepamięć z chwilą skończenia przez Diane szkoły i rozpoczęcia studiów medycznych. W ramach rezydentury wybiera kardiologię. Zafascynowana swoją wykładowczynią Olivią Aubusson, postanawia rozwijać wiedzę w tej dziedzinie. Pomaga Olivii w badaniach naukowych i osiągnięciu tytułu profesora. Czy pani profesor będzie wdzięczna jej za pomoc? 
 
Uwikłana w niejednoznaczną relację Diane, często bywa w domu Aubussonów. Niestety trafia w nim na kobietę, która jest wiernym odbiciem jej matki. Relacje córka – matka, jakże podobne są do tych, których doznała w swoim domu. Los córki naukowców nie jest Diane obojętny.
Obserwujemy tu pewną „powtarzalność”; z jednej strony dotyczy to złych matek i specyficznych postaw wobec swoich córek, z drugiej zaś podobnych wyborów dziewczyn. Przykładem są ich ucieczki… 
 
„Uderz w serce” to poruszająca i aktualna opowieść o utraconym dzieciństwie. O przesadnej, duszącej miłości po skrajną oziębłość. Autorka przedstawia portrety odrzuconych dzieci i skutki braku matczynej miłości. 
 
Amelie Nothomb analizuje również kobiece charaktery i skomplikowane życiowe wybory. To przejmująca i tragiczna w swoim finale powieść.
 
Jakiego znaczenie nabierają słowa francuskiego poety Alfreda de Musseta „Uderz się w serce, to tam mieszka dusza”? Z pewnością intrygują i skłaniają do refleksji…
 
Polecam gorąco tę oraz inne książki autorki.
Bernadeta

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka