CZY WIECIE, ŻE... ➺ Boże Narodzenie

𝐂𝐙𝐘 𝐖𝐈𝐄𝐂𝐈𝐄, 𝐙̇𝐄...
 
Święto Bożego Narodzenia w rzymskim kalendarzu liturgicznym po raz pierwszy znalazło się w 354 roku. 
 
Obowiązująca, przyjęta w Kościele data Bożego Narodzenia – 25 grudnia, ustanowiona została nieprzypadkowo. Rzymianie świętowali Dzień Narodzin Niezwyciężonego Słońca – wielkie święto solarne na cześć perskiego bóstwa słońca, zwanego Mitrą. Pierwsi, chrześcijańscy biskupi rzymscy – ojcowie Kościoła przyjęli zatem tę właśnie datę jako dzień narodzin Jezusa Chrystusa. Stanowić to miało przeciwwagę dla tego pogańskiego kultu słońca.
 
W tradycji polskiej Boże Narodzenie było zawsze świętem wielkim. Starzy ludzie na wsi mówili, że jest to nie tylko dzień narodzin Boga, ale także zaślubin dnia i nocy, ciemności i światła.
 
Dlatego po staropolsku, zarówno Boże Narodzenie, jak i cały cykl świąteczny nazywano „godami” lub „godnymi świętami”.
 
W przeszłości, na wsi dla uczczenia tak wielkiego święta wstrzymywano się od wszelkich prac gospodarskich i domowych. Nie wolno więc było sprzątać, zamiatać, przynosić wody ze studni, nie wolno było także gotować, ani rozpalać ognia pod kuchnią. Jedzono więc przygotowane wcześniej potrawy.
 
Wśród innych zakazów możemy wymienić także: przeglądanie się w lustrze, urządzanie hucznych zabaw czy składanie wizyt domowych. 
 
Źródło ➟ Święto Bożego Narodzenia w rzymskim kalendarzu liturgicznym po raz pierwszy znalazło się w 354 roku. 
 
 

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka