BOOK MEMORIES ║ Krystyna Siesicka

Zapałka na zakręcie, Jezioro osobliwości, Beethoven i dżinsy, Moja droga Aleksandro, Chwileczkę, Walerio...

Z pewnością niewielu znajdzie się czytelników, którzy w młodości nie zetknęli się z twórczością Krystyny Siesickiej. Ta autorka powieści dla młodzieży wciąż cieszy się dużą popularnością. Porusza tematy aktualne w każdej epoce. Są to kłopoty okresu dojrzewania, niełatwe relacje z rodzicami oraz próby poszukiwania własnej tożsamości. Uniwersalne elementy zawarte w jej powieściach zjednują autorce zwolenników na całym świecie. Autorka zyskała miano „damy polskiej prozy młodzieżowej”.

Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, miała 16 lat. Gdy brała udział w transportowaniu na noszach rannych do szpitala, odłamek jednego z pocisków zranił jej rękę. Wkrótce potem cudem uniknęła obozu koncentracyjnego. Okazało się, że akurat tego dnia, w którym była wraz z innymi pojmanymi wieziona do Oświęcimia, obóz już nie przyjmował jeńców. Wszyscy zostali wyrzuceni z pociągu na łąkach pod Częstochową. Krystyna trafiła pod dach dziedzica pobliskiego majątku – Jarosława Tymowskiego. Do Warszawy udało jej się wrócić dopiero po kilku miesiącach. W marcu 1945 roku została uczennicą liceum Batorego, gdzie mogła kontynuować naukę rozpoczętą na tajnych kompletach. Dwa lata później zdała maturę i poszła na dziennikarstwo.

O jej dzieciństwie wiadomo niewiele. Ojciec Siesickiej był lotnikiem, a mama wychowywała ją i jej brata. Rola matki również dla pisarki stała się w przyszłości najważniejsza. Urodziła pięcioro dzieci: dwie córki i trzech synów. Dzieci autorki wspominały, że dom był zawsze otwarty i pełen gości. Z kuchennych zapachów najlepiej pamiętają zupę grzybową.
Jedna z jej córek, Agnieszka Siejca, w wywiadzie udzielonym magazynowi "Zwierciadło", mówiła z sentymentem: 

[…] nauczyła mnie kochać i cieszyć się tym, że mamy siebie, że mamy kogo kochać.

Siesicka pisała także utwory dramatyczne oraz scenariusze filmowe, w tym – do własnych powieści i opowiadań.

Mimo że nie brakowało osób krytykujących jej książki, autorka została wielokrotnie za nie doceniona. Przyznano jej m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę "Orle Pióro" i Harcerską Nagrodę Literacką. W 2000 roku za całokształt twórczości otrzymała Medal Polskiej Sekcji IBBY, która po raz pierwszy przyznała to wyróżnienie za osiągnięcia literackie polskiemu autorowi.

Dziś książki Krystyny Siesickiej czyta kolejne pokolenie, a jedyną rysą na jej życiorysie jest oskarżenie o tajną współpracę z SB. Autorka o tym okresie swojego życia mówiła niechętnie i bardzo ogólnikowo. Twierdziła, że nie miała odwagi, by wycofać się ze współpracy z SB. Nie zaprzeczała też, że te kontakty pomogły jej w wielu sytuacjach osobistych.

Krystyna Siesicka odeszła od nas w wieku 87. lat.

╝ źródła:
Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej/ Ossolineum 2002

https://kultura.onet.pl/wiadomosci/zmarla-krystyna-siesicka-przede-wszystkim-mama-dopiero-potem-pisarka/wzphvv8

 

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka