Akcja Żonkile
#ŁączyNasPamięć
W tym DNIU Kasia poleca:
Narzeczona z getta/ Sabina Waszut, Wydawnictwo Książnica
Literatura polska
„Opowieści często ukryte są w przedmiotach, nawet tych zupełnie
niepozornych, wystarczy tylko uważnie słuchać [...]. W końcu znalazłam
idealny byfyj, stał obok pięknej szafy, która przyciągnęła moją uwagę,
mimo że nie mogliśmy jej zabrać. Tego samego dnia usłyszałam opowieść o
nieznanym szerzej getcie w Strzemieszycach i Sławkowie i o Żydówce
ukrywającej się w szafie. Te opowieści i wydarzenia zlały się w jedno i
właśnie tak powstała historia, którą zapragnęłam Państwu opowiedzieć.
Choć moi bohaterowie są fikcyjni, podobnie jak niektóre wydarzenia
opisane w książce, powieść zbudowałam na fundamentach prawdziwych miejsc
i wydarzeń”.
Tyle słów samej autorki mieszkającej na Śląsku, w której dorobku znajdziemy kolejną powieść umiejscowioną w czasach II wojny światowej, ale również współcześnie. Przedmiotem łączącym epoki i postacie jest stara szafa, która splata teraźniejszość z przeszłością. Przedwojenny mebel nabyty przez młode małżeństwo Basię i Marcina to klucz do tragicznej przeszłości tej bliższej związanej z Basią oraz dalszej związanej z Sarą. Dziewczyna postanawia odszukać pierwotnego właściciela szafy chociaż zdaje sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie.
Udaje się do Sławkowa, gdzie w okolicznym muzeum napotyka na ślady przeszłości wojennej, tak trudnej dla społeczności żydowskiej. Z płyt nagrobnych i starych dokumentów powoli wyłania się postać Sary, Żydówki zakochanej w goju – synu miejscowego szklarza. Miłość ich wystawiona na próbę w jakże ciężkich czasach przetrwa koszmar holocaustu. Barbara zaś poznając jej historię upora się z traumą własnej przeszłości.
Lektura porusza nasze emocje zwłaszcza w części opisującej drastyczne przeżycia Sary. Warto jednak sięgnąć po powieść opisującą tragizm losów ludzkich spotęgowanych przez wojnę.
Zakończę również słowami autorki: „ […] choć inspirowały mnie prawdziwe zdarzenia, opowieść o bohaterach Sławkowa jest wynikiem mojej wyobraźni. Jeśli któreś ze zdarzeń odbiega od ustalonych faktów historycznych, to jest to efekt wspomnień ludzi, którzy przeżyli gehennę i widzieli ją potem swoimi oczami, opisując tę tragedię w pamiętnikach. Przywołując je na nowo, choć na moment chciałam przywrócić do życia zapomniany świat, z jego magicznym urokiem przedwojennego społeczeństwa. Liczę na to, że odbędą Państwo tę podróż w czasie z przyjemnością”.
Zachęcam do lektury...
Kasia
Komentarze
Prześlij komentarz