Paweł Beręsewicz, A niech to czykolada!

Witajcie drodzy Klubowicze!

Dziś proponuję książkę nietypową, ale ciekawą, zaskakującą i baaardzo tajemniczą:

A niech to czykolada!/ Paweł Beręsewicz, Wyd. Stentor
Wiek: 7+

Jesteście jej ciekawi?

 Paweł Beręsewicz przenosi nas do dziwnej krainy zwanej Zylirią. Żyją w niej normalni ludzie, dzieci chodzą do szkoły, a turyści odwiedzający to miejsce zapewniają im bogactwo. Zastanawiacie się jak to jest możliwe? Otóż przybywają tu z okazji każdego Zjawienia i Zniknięcia, a potem czasu Obecności. Sprawcą tych zjawisk jest olbrzymia Ręka, która przynosi Rzecz i pozostawia ją na Placu Zjawień, stanowiącym centralne miejsce w mieście.

W tym czasie odbywa się swoisty korowód radości, a mieszkańcy bogacą się sprzedając turystom pamiątki i gadżety. Czas Obecności to zabawa, która trwa dwa dni do momentu Zniknięcia, gdy ogromna Ręka wraca po swój dar. Darem jest różnego rodzaju biżuteria i długo oczekiwany…?  

Życie w mieście toczy się swoim rytmem do dnia… gdy wszystko się zmienia.

Wtedy poznajemy plan Olego, chłopca mieszkającego w Zylirii. Rezultatem jego pomysłu jest nagroda „Lovena”, o której marzył od zawsze. Zyliria zaś zawdzięcza mu bajeczne bogactwo. W krainie życie obywateli zmieni się już na zawsze. Ole wykaże się wielką odwagą i wyobraźnią.

Dalszą akcję książki autor przenosi do Warszawy i innych miast Europy. Obie te rzeczywistości bardzo się ze sobą łączą. Może jest to zasługa iluzji? Autor opowiada historię czarodzieja… a właściwie iluzjonisty, który po niezbyt udanym występie, na dworze angielskiej królowej wpada w wielkie tarapaty. Jakie? Gdzie kończy się rzeczywistość a zaczyna wymyślony świat? Dość skomplikowana intryga okaże się zaskakująca. Zachęcam do jej poznania.

Czytelnik pozwala wprowadzić się w magiczny nastrój. Ciekawe wątki rozwijają jego wyobraźnię i  pozwalają uwierzyć w tę historię. To co dosłowne i namacalne, miesza się z tym co metaforyczne i ukryte. Czyni to książkę bardzo interesującą.

Fabuła pełna tajemnic i zagadek skłania czytelnika do wartościowych wniosków i zachęca do dyskusji. Ja też do niej zachęcam, oczywiście po przeczytaniu tej pozycji. 

Kim jest mistrz Bombalini? Jaką rolę spełniał czarodziejski kapelusz? Pewnie się domyślacie, ale może sprawdźcie sami. Kim lub czym jest Ręka w tajemniczej krainie? Czy Zyliryjczykom uda się Ją przechytrzyć? Co oznacza tytułowy okrzyk: A niech to czykolada!?

Książka została nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”.

Polecam gorąco
Bernadeta

Może znacie ciekawe triki, gierki, jeśli tak to zaprezentujcie je nam. Mogą to być sztuczki manualne, zręcznościowe, matematyczne…  Zabawcie się w czarodziejkę i czarodzieja.

Miłej zabawy.

Moderatorka Bernadeta


Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka