Angela Saini ➟ GORSZE. JAK NAUKA POMYLIŁA SIĘ CO DO KOBIET

 

Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet/ Angela Saini, CZARNE 2022

Długo zastanawiałam się, czy cokolwiek napisać o tej książce. Czy jest sens aby debatować i szukać różnic pomiędzy kobietą i mężczyzną? Przecież na ten temat powiedziano już wystarczająco dużo... Na tyle, by wiedzieć, że kobieta pozbawiona jest skłonności przywódczych, ma zdecydowanie gorszą orientację przestrzenną i zdolności motoryczne oraz analityczne. Spór o to cały czas trwa, a przypadek potwierdza regułę...

Książka „Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet” Angeli Saini opiera się na dziesiątkach badań naukowych, teoriach – tych dawnych i współczesnych. Przykre jest to, że do tej pory znajdziemy wielu zwolenników teorii Darwina, który:

[...] postrzegał kobiety jako intelektualnie i moralnie gorsze, kierujące się emocjami i intuicją, a nie logiką i osądem. 

Okres społeczno-historyczny, w którym żył Darwin, znacząco różnił się od obecnego, jednak jego teorie są w dalszym ciągu krzywdzące dla współczesnych kobiet. Jako kobiety jesteśmy bardziej empatyczne i działające pod wpływem emocji, jednak nie oznacza to, że jesteśmy mniej przedsiębiorcze („zarządzanie” domem, dziećmi, praca...).

Wiele przekonań zawartych w książce, to nie tylko część zakrzywionego ówczesnego obrazu świata. To element badań naukowych wielu współczesnych badaczy. Autorka książki przeprowadza rozmowy z naukowcami – zarówno kobietami, jak i mężczyznami. Pokazuje, że nie ma tematów tabu – nawet jeśli chodzi o kwestie, które budzą w nas najwięcej emocji. Angela Saini w swojej książce poruszą naprawdę niewygodny i bardzo niewdzięczny temat. Bo jak wiadomo, ile ludzi, tyle teorii. Walka ze stereotypami, to jak walka z wiatrakami. Niestety, niektóre z nich bardzo mocno zakorzeniły się w poszczególnych grupach społecznych. Dlatego na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są one nie do pokonania. Z pomocą przychodzi autorka, która stara się zburzyć ustanowiony przed laty porządek świata...

Czy kobiety to naprawdę słaba płeć?
A może jest odwrotnie?
Może to, co przed wieloma laty pokazywała nauka, uległo zmianie?
Może po prostu każda płeć ma swoje mocne oraz słabe strony, niekoniecznie te wskazane wiele lat temu przez naukowców?!

Osobiście nie zgadzam się z wieloma poglądami. My, kobiety, nie jesteśmy słabszą płcią. Mimo to codziennie musimy zmagać się z brakiem równouprawnienia - zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Czytając książkę „Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet” niejednokrotnie się zbulwersowałam. Całe szczęście, że autorka stawia kobiety w pozytywnym świetle i staje w ich obronie – pokazuje, jaką rolę odgrywają kobiety we współczesnym świecie.

Książka ta przedstawia zupełnie inne podejście do tematu. Opiera się na prawdziwych badaniach naukowych, a nie na sferze teorii, idei czy opinii. Lekturę tę powinny przeczytać obie strony sporu – zarówno kobiety i mężczyźni. Pamiętajmy, że nie ma lepszej czy gorszej płci, a każdy z nas jest stworzony do czegoś innego. Dzięki kobietom istniejemy, my ludzie i „świat się kręci”.

Zachęcam do przeczytania,
Malina

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka