The Nobel Prize
156 lat temu urodził się Rudyard Kipling.
Wychował się w Indiach, gdzie ojciec jego był rektorem i profesorem bombajskiej akademii sztuk pięknych, a matka drukowała teksty w miejscowych czasopismach.
Jako 6.letni chłopiec wysłany został wraz z siostrą na naukę do Anglii.
Mając 17 lat wraca do Indii i całkowicie poświęca się pisaniu.
Pisał żywym, prostym, pełnym humoru językiem. Jego książeczki sprzedawane były pasażerom na dworcach. Opowiadania, w których przedstawiał angielskie środowisko kolonialne na tle egzotycznych Indii, szybko zdobyły popularność także w Wielkiej Brytanii.
W wieku 27. lat zaczyna podróżować po świecie jako korespondent „The Pioneer”. Żeni się też z siostrą swojego zmarłego przyjaciela i przez cztery lata mieszka z nią w Stanach Zjednoczonych. Jest wtedy już bardzo sławny.
Największą sławę przynoszą mu jednak dwa zbiory fantastycznych opowieści: „Księga dżungli” i „Druga księga dżungli”, przedstawiające historię dziecka wykarmionego przez wilki oraz jego leśnych przyjaciół: pantery, węża, niedźwiedzia.
W wieku 33. lat za chorował na ciężkie zapalenie płuc. Ta sama dolegliwość spotyka jego starszą córkę, która wkrótce umiera. Kipling bardzo przeżywa jej śmierć, czemu dał później wyraz w wielu opowiadaniach.
W 1901 roku wydaje swój najwybitniejszy utwór „Kim”. Jest to powieść panoramiczna z życia Indii na przełomie wieków z wplecioną weń fabułą szpiegowską.
Nagrodę Nobla dostaje w wieku 42. lat, za „zmysł obserwacyjny, dojrzałość idei i wybitny talent prozatorski”. Wbrew zwyczajowi podczas odbioru nagrody w Sztokholmie rezygnuje z wygłoszenia odczytu.
Od 1915 roku Kipling cierpi na poważną dolegliwość przewodu pokarmowego, która z czasem okazuje się nowotworem. Umiera mając 71 lat.
Książki Kiplinga dostępne w naszej filii
Komentarze
Prześlij komentarz