Dlaczego sztuka pełna jest golasów?/ Susie Hodge, Wydawnictwo PWN
Wiek: 4 – 100 lat

Są takie książki, które pomimo tego, że główną grupą odbiorców powinny być dzieci czy młodzież, wzbudzają również zainteresowanie dorosłych. Tak właśnie było z książką Susie Hodge „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?”. Czytając tytuł, pytanie samo się nasuwa... Tak więc, dlaczego sztuka pełna jest golasów? Czy jesteśmy w stanie odróżnić sztukę od kiczu? Dlaczego obrazy są płaskie? Dlaczego niektóre z nich są ostre, a niektóre sprawiają wrażenie rozmazanych? Czym jest impresjonizm, kubizm i ekspresjonizm? Na te i wiele innych pytań, odpowiedź znajdziemy w książce Susie Hodge.

Książka ta, to idealne wprowadzenie do tematu historii sztuki dla wszystkich czytelników. Znajdziemy w niej przykłady obrazów z różnych epok, nurtów oraz kierunków. Dzięki tej książce, dowiemy się wiele ciekawostek na temat rzeźby, grafiki, malarstwa czy rysunku. Dodatkowo album zawiera dużo informacji na temat sztuk pięknych, o których dotychczas nie słyszeliśmy. Takie anegdoty sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Autorka na wybranych przykładach, tych bardziej i mniej znanych, pokazuje czytelnikom jak zacząć obcować ze sztuką, czym tak naprawdę jest sztuka, jak ją odczytywać oraz jak się do niej nie zniechęcić. Uświadamia nam, że wcale nie trzeba być znawcą dzieł sztuki, by czerpać radość z obcowania ze sztuką.

Album zawiera wiele kolorowych ilustracji. Podczas książkowej „podróży” po świecie sztuki, towarzyszą nam dwa sympatyczne ludziki. Autorka nie tylko pokazuje czym jest sztuka, ale zachęca również czytelników do własnej interpretacji dzieł. Zadaje wiele pytań, jak np. „Artyści ciągle malują jabłka i pomarańcze. Dlaczego?” albo „Jak się czujecie, gdy patrzycie na ten obraz Bridget Riley?”. Dzięki nim, odbiorca sam stara się znaleźć odpowiedź.

Susie Hodge zachęca do poszerzenia swojej wiedzy z zakresu sztuki. Uświadamia nam, że informacje z tej dziedziny przydadzą się podczas interpretacji nie tylko obrazów czy rzeźb, ale również innych dzieł, np. literackich. Dlaczego? Ponieważ wiele z nich ma charakter symboliczny, a co za tym idzie, większość tych dzieł jest ze sobą powiązana.

„Dlaczego sztuka pełna jest golasów?” to ilustrowany przewodnik po sztuce, który odpowiada na najbardziej nurtujące nas pytania. Wierzcie lub nie ale odpowiedzi są bardzo zaskakujące...  Książkę czyta się przyjemnie i szybko. Myślę, że to idealny „podręcznik” wprowadzający do tematu sztuki dla wszystkich, którzy będą chcieli pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie.

Polecam i zachęcam do sięgnięcia po książkę,
Malina :-)


Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka