Pokażę Ci świat: ćwiczenia, zabawy, etiudy teatralne/ Maria Schejbal (wybór), 

W kwietniu obchodziliśmy Światowy  Dzień Świadomości Autyzmu. To zainspirowało mnie do nowych poszukiwań. W związku z tym, że prowadzę zajęcia z dziećmi niepełnosprawnymi, postanowiłam wzbogacić swoją wiedzę o kolejną pozycję naukową.
W publikacji znalazły się ćwiczenia, zabawy, etiudy teatralne, których przydatność sprawdzona została w pracy z różnymi  grupami.
Oto niektóre przykłady.
Dzieci uczestniczące w spotkaniach nie potrafią skupić uwagi przez dłuższy czas, dlatego często tekst, z którym pracuję opowiadam lub „przedstawiam”. Tu mogę wykorzystać z książki ćwiczenia: Spotkanie przedmiotów czy Dyrygent. Zasadą ćwiczeń jest spontaniczność, poddanie się magii, ożywianie martwej rzeczy, przekazywanie ważnych emocji (ćwiczenia wykonywane są bez słów).

Ważne są zajęcia ruchowe:
Jabłka na najwyższej gałęzi
Statek i fala
Pozdrowienia na tysiąc sposobów
Przez pomyłkę podeptaliśmy mrowisko

czy znalezienie takiego ruchu ciała, który odpowiada ruchowi kartki więc
Jesteś kartką papieru.

Skojarzenia to ćwiczenia ruchu połączone z muzyką. Można zaryzykować ćwiczenia z zamkniętymi oczami i wtedy nazywać kształty przedmiotów lub zilustrować  dźwięki.

W świecie wyobraźni dzieci czują się wspaniale. Przykładem takiej świetnej zabawy są Rzeźby. Sprawdzone... :)


Pudełko po herbacie to kolejna propozycja ćwiczeń, gdzie zadaniem uczestników jest znalezienie wielu różnych funkcji przedmiotu i wpisanie go w konkretną sytuacje i działanie.
Obrazki to ćwiczenia na wiernym odwzorowywaniu sytuacji z obrazka, gdzie ważne są wszystkie detale, np. pochylenie głowy, zgięcie kolana, mimika twarzy (wykorzystujemy obraz z książki, gazety czy szkic wykonany przez uczestnika). Zdalne sterowanie to przedstawianie w formie teatralnej, ruchu lub plastyki, scenki, np. Człowiek z buszu, który znalazł się w wielkim mieście czy Człowiek współczesny przeniesiony do epoki dinozaurów
Każde ćwiczenie jest punktem wyjścia dla dalszych poszukiwań i twórczych pomysłów. Dzieci mogą stworzyć piękne i niepowtarzalne sceny teatralne. Każde ćwiczenie w odmiennych okolicznościach wywołuje różne emocje i reakcje. Ważna jest rola prowadzącego i wiara w sens wspólnego działania.
Szereg niewymienionych ćwiczeń opisanych w książce, tj. Podróże w przyszłość, Pociągi, Krzesło jak smok, Pomnik zaklęty krąg, Żmije, Trzy kroki do tyłu i inne, są dla mnie wielką inspiracją.

Polecam gorąco
Bernadeta
 


Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka