Urodził się 25 września 1897 roku w New Albany, w stanie Missisipi.

W 1949 roku otrzymuje nagrodę Nobla. Podczas ceremonii przytacza cytat z „Pana Wołodyjowskiego”. Stwierdza, że podobnie jak Sienkiewicz, napisał swoje książki „ku pokrzepieniu serc”.

Biografia Faulknera jest słabo zbadana, poniekąd z winy samego pisarza („Nie lubię, żeby moje życie i sprawy prywatne dostępne były dla wszystkich”). Wiadomo, że nie ukończył edukacji, zaliczył tylko rok studiów (języki nowożytne). Pracował jako księgarz, urzędnik pocztowy, marynarz, malarz pokojowy, pilot, pomywacz.

Po zamieszkach rasistowskich w Missisipi pisze w jednym z listów: „Istoty ludzkie są straszne. Trzeba bardzo wierzyć w człowieka, żeby go znosić, przeczekać jego szaleństwo i barbarzyństwo, i nieludzkość”.  

W wieku 65. lat planuje kupno nowego domu, zamierza pracować nad kolejnymi utworami („będę pisał książki i wygłaszał wykłady”). Umiera nagle, w następstwie ataku serca.

Po uhonorowaniu Faulknera nagrodą Nobla w 1949 roku jego twórczość spotkała się z falą krytyki. Powieściom zarzucano zbyt duże pokłady nienawiści i okrucieństwa.

Twórczość Faulknera uchodzi za stawiającą czytelnikowi wysokie wymagania. Przedstawiamy pięć typowych powieści jego autorstwa:

  • „Wściekłość i wrzask”. Powieść przedstawia bolesne historie, wśród których swoje miejsce znajdują kazirodztwo i samobójstwo.
  • „Kiedy umieram”. Akcja umiejscowiona jest w stanie Missisipi. Książka opowiada historię rodziny Bundrenów, która uparcie realizuje życzenie matki Addie pragnącej, by jej ciało zostało pochowane w rodzinnej miejscowości Jefferson obok dawno nieżyjących bliskich.
  • „Azyl”. To historia młodej dziewczyny zgwałconej przez gangstera, która trafia do domu publicznego w stolicy Yoknapatawaphy w Memphis.
  • „Absalomie, Absalomie”. Powieść opisuje wizję klęski społeczeństwa południowych stanów USA po przegranej przez Skonfederowane Stany Ameryki Wojnie secesyjnej.
  • „Koniokrady”. Ostatnia powieść Faulknera o 11-letnim bohaterze przypominającym Huckleberry Finna z powieści Marka Twaina. Razem z dwoma starszymi kolegami kradną samochód w stanie Mississippi i rozpoczynają podróż pełną przygód i nieporozumień. Ich kierunek to Memphis. Adaptacja tej powieści Faulknera została nominowana do dwóch Oscarów.

Źródła:

Literatura powszechna/ Jan Tomkowski, Print Shops Prego 1995

https://cytaty.pl/fragmenty-z-ksiazek/65219,william-faulkner-i-5-ksiazek-noblisty-ktore-warto-przeczytac.html

 

Komentarze


Archiwum postów

Pokaż więcej
Copyright © Szesnastka